- Strona główna
- Baza wiedzy
- Artykuły i porady
- Cukiernicze wyroby bez glutenu – poznaj mąki kleiste i tłuste
Alternatywne wypieki. Ciasta bezglutenowe – mąki kleiste i tłuste
Diety wykluczeniowe to już nie chwilowa moda, a znak naszych czasów. Niektórzy stosują je ze względu na alergie czy różne schorzenia. Inni – z wyboru, w trosce o zdrowie i szczupłą sylwetkę. Bez względu na przyczyny, liczba konsumentów eliminujących z jadłospisu różne produkty spożywcze – przede wszystkim gluten, cukier, jaja, mięso i nabiał – dynamicznie rośnie.
Poszerz ofertę o wypieki bezglutenowe
Stale rosnąca liczba osób na dietach wykluczeniowych sprawia, że cukiernicy, chcąc pozyskać nowych klientów, powinni poszerzyć ofertę tradycyjnych wypieków o wyroby bezglutenowe, wegańskie, z ograniczoną ilością cukru lub bezcukrowe. Pomoże w tym przewodnik po surowcach, którymi możemy zastąpić stosowane w tradycyjnym cukiernictwie produkty. Przedstawiamy je w naszym cyklu „Alternatywne wypieki”. Omawiamy ich właściwości, zastosowanie i zdradzamy receptury z ich wykorzystaniem.
Zaczynamy od wypieków, które nie zawierają glutenu. Tworzone są zawsze w oparciu o mieszaniny bezglutenowych mąk bazowych, kleistych i tłustych. W zależności od przepisu łączy się je w różnych proporcjach. Np. dla ciast pienionych, ciasteczek, muffinek, tart słodkich i wytrawnych, biszkoptów oraz ciast drożdżowych, mieszankę tworzy się według schematu: 1 część mąki bazowej, ¼ części mąki kleistej i ¼ część mąki tłustej.
W pierwszym materiale nt. mąk bezglutenowych bazowych przedstawiliśmy: gryczaną, ryżową, owsianą i jaglaną. W tym prezentujemy mąki kleiste i tłuste.
Mąki kleiste – dostępne rodzaje i ich zastosowanie w wyrobach cukierniczych i piekarskich
Mąka kukurydziana
Flagowa mąka kuchni meksykańskiej. Charakteryzuje się żółtym kolorem. Jest ziarnista i neutralna w smaku. Możemy wykorzystać ją do przygotowania ciasta kruchego, ciast ucieranych, brownie, ciasteczek, bułeczek, chleba, naleśników czy tortilli. Z uwagi na dużą ziarnistość wymaga domieszki miałkiej mąki ziemniaczanej lub z tapioki.
Mąka ziemniaczana
Wytwarzana jest z ziemniaków o bardzo dużej zawartości skrobi. Jest bezsmakowa i bardzo miałka. Sprawia, że ciasta są puszyste i elastyczne. Znajduje zastosowanie przy produkcji biszkoptów (ok. 25% może stanowić mąka ziemniaczana), ciast z owocami, tart i ciastek. Dobrze łączy się z mąką gryczaną, ryżową i kokosową.
Mąki tłuste – dostępne rodzaje i ich zastosowanie w cukiernictwie
Mąka migdałowa
Bardzo przyjemna w smaku, ciężka mąka. Pozwala na zrobienie ciasteczek, ciasta kruchego, biszkoptu, makaroników czy surowych spodów. Wymaga dodatku mąki ryżowej, gryczanej lub owsianej. Zawiera dużo kwasów tłuszczowych, żelaza, wapnia i magnezu. Mąkę migdałową możemy zastąpić mąką z orzechów laskowych lub włoskich.
Mąka kokosowa
Ma aromatyczny, słodko-kokosowy smak, dużą zawartość tłuszczu i niski indeks glikemiczny. Sprawdzi się do wypieku ciasta kruchego, ciastek, naleśników oraz jako domieszka do pieczonych ciast, tart, surowych spodów, batonów i kremów. Jest mocno higroskopijna, wymaga więc dodatku napoju roślinnego, np.: sojowego czy migdałowego.
Mąka kasztanowa
O lekko słodkim, orzechowym smaku, teksturą bardzo przypomina mąkę pszenną. Lubi towarzystwo mąki ryżowej, kukurydzianej i ziemniaczanej. Pozwala przygotować muffinki, ciastka, gofry, biszkopty.
A teraz do dzieła! Czas wykorzystać wiedzę o bezglutenowych mąkach w praktyce i upiec bezglutenowy biszkopt wegański według prostej receptury.
Sprawdź także inne przepisy na bezlutenowe wypieki.
Zobacz również:
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży