Bajgiel, obwarzanek, a może precel? Poznaj jego historię.
Jak odróżnić bajgla od obwarzanka lub precla i skąd pochodzi jego popularność? Poznaj jego historię oraz ciekawe przepisy inspirowane bajglami sprzedawanymi m.in. w Nowym Jorku, którymi podzielił się z nami Kuba Steuermark!
Rodowód tego zawijanego, formowanego ciasta jest bardzo podobny. Historia mówi o tym, że pierwsze obwarzanki pochodzą z Krakowa. Uważa się, że bajgiel to nowocześniejsza wersja obwarzanka, która „rozwinęła swoje skrzydła” po emigracji z Polski – głównie dzięki udziałowi nowojorskich żydów, bardzo często polskiego i europejskiego pochodzenia.
A precel? To także podobnie zagniatane ciasto, szybkiego drożdżowego wyrostu. W przypadku obwarzanka po uformowaniu długiego palucha z ciasta skręca się ciasto wokół własnej osi i dopiero zaplata. W przypadku precla, ciasto praktycznie jest takie samo, ale nie skręca się go tylko zaplata – podobnie jak obwarzanka. W przypadku obwarzanka ciasto jest zaparzane, a następnie wypiekane. W przypadku precla ciasto po wzroście wypieka się, a na końcu smaruje tłuszczem – najczęściej masłem.
We wszystkich trzech przypadkach – bajgla, obwarzanka czy precla można posypać solą, także makiem, rzadziej innymi pestkami i dodatkami (sezamem, czarnuszką, etc.).
Jednak po latach bajgiel stał się delikatnym produktem. Jego ciasto dłużej wyrasta, a dziurka w środku jest przez to mniejsza. No i zdecydowanie bajgle są produktem używanym do kanapek, a obwarzanki i precle nie…
Jeżeli chcesz rozszerzyć swoją ofertę o kanapki na bazie bajgli – zajrzyj do naszego materiału:
Sprawdź również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży