Ciastka karnawałowe ze świata
Polski karnawał kojarzy się przede wszystkim z pączkami i faworkami. Warto jednak pamiętać, że Polacy coraz więcej podróżują, próbują nowych smaków i szukają ich także we własnym kraju. Aby zaspokoić ich kulinarną ciekawość i chęć odkrywania nowych karnawałowych wypieków, warto zobaczyć, jakie smakołyki są symbolami tego okresu w innych częściach świata. Może ciastka z Włoch czy Indii staną się tegorocznym hitem Twojej cukierni albo ciekawą inspiracją do stworzenia własnej receptury?
Pączki i faworki inaczej, czyli smażone ciastka karnawałowe w zagranicznym wydaniu
W karnawale tradycyjne polskie pączki zyskują nowe życie. Serwowane są z najróżniejszymi nadzieniami i wymyślnym wykończeniem. Można jednak także poszaleć z kształtem, zapraszając klientów na ciastka w kształcie oponek, czyli amerykańskie donuty.
Podobny lifting możemy zafundować też faworkom. Wystarczy, że obok polskiego chrustu, przygotujemy też wersję tych kruchych ciastek z Lionu. Przepis i wykonanie są niemal identyczne. Różnicę stanowią dwa aromatyczne dodatki – rum i skórka pomarańczowa, dodane do ciasta przed smażeniem. Dzięki nim zyskamy faworki o zupełnie nowym, zaskakującym aromacie.
Zebraliśmy aż 19 smażonych słodkości z całego świata. Większość z nich nie przypomina naszych tradycyjnych polskich pączków. Różnią się nadzieniami, recepturami, smakiem, lecz łączy je jedno – sposób przygotowania, czyli smażenie!
An (Korea, Chiny, Japonia)
Ten niepozorny posypany cukrem pączuszek ukrywa w sobie wytrawny smak czerwonej fasoli. Podobnie jak nasz pączek, przygotowany jest z ciasta drożdżowego. (Zdjęcie 1)
Balushahi (Północne Indie, Pakistan, Nepal)
Balushahi stanowi tradycyjny deser lub przekąskę. Te kremowe pączuszki przygotowuje się z jogurtu i smaży na maśle ghee. (Zdjęcie 2)
Beignet – pączek (Francja)
Pączek do kwadratu! Ten francuski przysmak robi się z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu. Posypuje się go szczodrze cukrem pudrem. (Zdjęcie 1)
Bismarck / berliner (Niemcy)
Dość podobne do naszych pączków, z ciasta drożdżowego i smażone na głębokim tłuszczu. Nadziewane dżemem lub marmoladą, obsypane cukrem pudrem. (Zdjęcie 2)
Bomboloni (Włochy)
Bomboloni to pochodzące z Toskanii pączki wypełnione kremem. Nadziewa się je od góry i pozostawia warstwę nadzienia u góry. (Zdjęcie 1)
Castagnole (Włochy)
Mało znane u nas ciastka, które zdecydowanie warte są odkrycia. Stanowią połączenie pączków i kruchych ciastek – wyglądem przypominają kasztany, od których pochodzi ich nazwa. Ciasto do castagnoli tradycyjnie nasączane jest aromatycznym likierem, który nadaje wypiekom delikatny smak. Mogą być serwowane w wersji soute lub z nadzieniem np. z ricottą, kremem pistacjowym, budyniowym, limonkowym czy jakimkolwiek innym. W nadziewanych ciastkach likier można zastąpić odrobiną spirytusu. Alkohol nie będzie wówczas decydował o ich smaku, a jedynie sprawi, że w czasie smażenia ciastko wchłonie mniej tłuszczu. (Zdjęcie 2)
Churros (Hiszpania, Ameryka Łacińska)
Słodkie paluszki o przekroju gwiazdy to jeden z najpopularniejszych wypieków w Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej. Nie może go zabraknąć podczas powitania Nowego Roku i karnawałowych imprez. Churros już zdążyły zyskać popularność w różnych częściach świata. To smażone na głębokim tłuszczu parzone ciasto często jedzone jest na śniadanie lub jako wieczorna przekąska.
Churros przygotowuje się z mąki, oleju, masła i cukru, którym czasem towarzyszą dodatki smakowe np. cynamon czy wanilia. Następnie ciasto wyciska się przez szprycę, nadając im podłużny kształt o przekroju gwiazdy, i smaży w głębokim tłuszczu. Gotowe churros najlepiej smakują z cukrem pudrem i cynamonem lub serwowane z café con leche albo gęstą czekoladą do picia, w której można zanurzać ciastka. (Zdjęcie 1)
Zobacz przepis na wegańskie churros.
Jalebi (Południowa Azja, Indie, Bliski Wschód)
Jalebi to delikatne krążki z lepkiego, sfermentowanego ciasta. Z wyglądu bardzo przypomina funnel cake. Po smażeniu zanurza się je w syropie. Podobnie jak wszystkie specjały tego typu, najlepiej smakują na ciepło. (Zdjęcie 2)
Koeksisters (Południowa Afryka)
Koeksisters to tradycyjny deser z RPA. To smażone na głębokim tłuszczu zaplatane ciasto jest lepkie i chrupiące na zewnątrz oraz wilgotne i syropowe wewnątrz. Po smażeniu zanurza się je w syropie o smaku cynamonu, imbiru i cytryny. (Zdjęcie 1)
Loukoumades (Grecja i Cypr)
Te smażone na głębokim tłuszczu „pączuszki” oblewa się miodem i posypuje cynamonem. Podobno w starożytnej Grecji serwowano je olimpijczykom. Na szczęście teraz może posmakować ich każdy.
(Zdjęcie 2)
Munkki (Finlandia)
Munkki odrobinę przypominają amerykańskie donuty, ale są o wiele cięższe. Ich ciasto składa się z masła, jajek, mąki i soli. Najczęściej występują w formie pierścienia albo kółek wypełnionych truskawkowym dżemem. Wariacją na ich temat jest possu – płaska i niemal kwadratowa wersja tego samego specjału. (Zdjęcie 1)
Oliebollen (Holandia)
Oliebollen to kulki z ciasta drożdżowego smażone na głębokim tłuszczu, nadziewane rodzynkami i kawałkami jabłek. Tradycyjnie Holendrzy raczą się nimi podczas sylwestra. (Zdjęcie 2)
Papanaşi (Rumunia)
Ten rumuński pączek przyrządza się ze świeżego twarogu, mąki i cukru. Dla dodatkowego smaku podaje się go ze śmietaną i dżemem wiśniowym lub jagodowym. (Zdjęcie 1)
Sel Roti (Nepal)
Nepalskie sel rothi jada się zarówno jako śniadanie jak i specjał na wyjątkowe okazje – na przykład podczas świąt religijnych takich jak Dashain czy Tihaar. Ten słodki przysmak przygotowuje się z mąki ryżowej i smaży na cienkie i chrupiące “obręcze”. (Zdjęcie 2)
Sfenj (Maroko)
Ich kształt przypomina amerykańskie donuty – poza tym, że nie są idealnie opływowe. Drożdżowe ciasto na sfenj jest lepkie i niesłodzone. Często sprzedaje się je prosto z ulicy. Doskonale smakują zarówno z cukrową posypką, jak i bez niej. Jada się je na śniadanie z filiżanką herbaty. (Zdjęcie 1)
Sufganiyot (Izrael)
Sufganiyot czyli smażone nadziewane dżemem bułeczki, są popularnym przysmakiem w czasie żydowskiego święta Chanuka. Wyglądem przypominają nasze polskie pączki. (Zdjęcie 2)
Tulumba (Turcja)
Tulumba przygotowuje się z dość ciężkiego jajecznego ciasta, które wyciska się na gorący olej. Po smażeniu zanurza się je w syropie. Są popularne także w innych krajach basenu Morza Śródziemnego.
Youtiao (Chiny)
Youtiao, choć przypominają churros, znacznie się od nich różnią. Wykonywane z lekko słonego ciasta i smażone na głębokim tłuszczu, macza się je w kleiku ryżowym bądź sojowym mleku.
Gulab jamun (Indie)
Niezwykle słodkie i delikatne mini pączki z Indii mają szansę znaleźć w Polsce wielu fanów. Małe kuleczki z mlecznej masy, zjadane na jeden kęs, nie tylko zachwycają smakiem, ale doskonale nadają się do serwowania podczas imprez „na stojąco”.
Gulab jamun przygotowuje się ze zsiadłego mleka, klarowanego masła, cukru, mąki i różanego syropu. Gotowe ciasto jest dzielone i formowane w małe kulki, a następnie smażone na głębokim tłuszczu.
Kluczowe jest wykończenie ciastek. Po usmażeniu kulki zanurzane są na kilkanaście – kilkadziesiąt minut w bardzo słodkim syropie, który wsiąka w ciastko, nadając mu smak, a na powierzchni tworzy piękną, lśniącą skorupkę. (Zdjęcie 1)
Mamy nadzieję, że udało nam się zainspirować naszych czytelników do poszukiwania nowych smaków na Tłusty Czwartek i nie tylko! Pamiętajcie, że przysmaki z całego świata możecie z powodzeniem wysmażyć na polskiej fryturze.
Źródła:
https://www.thedailymeal.com/travel/17-kinds-doughnuts-around-world-slideshow/slide-13
Zobacz również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży