- Strona główna
- Baza wiedzy
- Artykuły i porady
- Jak wykonać figurkę dekoracyjną na tort? Sprawdź poradnik krok po kroku
Jak wykonać figurkę dekoracyjną na tort - poradnik krok po kroku
Do modelowania figur warto użyć masy cukrowej saracino. Polecana jest zarówno przez najsłynniejszych światowych dekoratorów, jak również naszych krajowych. Jest wyjątkowo łatwa w obróbce, jednocześnie zapewniając oczekiwany, estetyczny wygląd.
Pamiętaj, że w zależności od przeznaczenia, należy wybrać inną masę. Masy do modelowania, obkładania czy dekoracji jak kwiatki, różnią się między innymi elastycznością oraz czasem schnięcia.
Zwykła masa, a nawet ta do obkładania, nie zapewni nam właściwego efektu czy komfortowej pracy. Odpowiedni zatem dobór ‘materiału’ jest początkiem naszej pracy nad figurką. Jednak to nasze dłonie odegrają tu najważniejszą rolę, a ich dopełnieniem będą odpowiednie narzędzia.
Dobierz narzędzia do efektów, jakie chcesz uzyskać.
Zestaw narzędzi do modelowania:
narzędzie drezdeńskie (pazur),
kulki do płatków kwiatów,
skalpel – mały precyzyjny ostry nożyk, który jest idealny do wycinania wszelkich kształtów,
wałek – akrylowy, zakończony gumeczkami, dzięki któremu rozwałkujesz masę na różne grubości,
mata silikonowa,
rękawiczki, jeśli masz za ciepłe dłonie, wybierz rękawiczki bezpudrowe, dobrze dopasowane do dłoni,
pędzelki – precyzyjne małe kreski wykonasz za pomocą pędzelka ,,0’’.
Masa do figurek bardzo łatwo formuje się w dłoniach. Dzięki ciepłu naszego ciała fantastycznie poddaje się modelowaniu. Szybko znikają wszelkie łączenia i pęknięcia, a elementy stają się gładkie. Łatwo nadasz masie odpowiedni kształt.
Figurka laleczki – jakie są poszczególne etapy modelowania, co trzeba wiedzieć.
Figurkę wykonaj 24h przed położeniem jej na tort.
Farbowanie masy na pożądany kolor najlepiej zrobić dzień wcześniej. Po wyrobieniu masy na jednolity kolor zamknij ją szczelnie – najlepiej w woreczkach foliowych lub pojemnikach z wieczkiem. Nie możesz dopuścić do obeschnięcia.
Głowa
Niewielką ilość masy do figurek wyrób w dłoni i uformuj kulkę. Małym palcem dłoni podziel ją na pół – uzyskując tak zwane oczodoły. Jedna część to czoło, druga nos i usta.
Część na usta i nos podziel jeszcze na pół. Uformuj nos używając narzędzi dekoratorskich „ łapka i pazur”. Przydadzą się do detali takich jak: unerwienia, dołeczki, zgięcia. Oczy wykrój okrągłą tylką cukierniczą (możesz również zastosować okrągłą wykrawaczkę tak, aby uzyskać mniejszą i większą kropkę) i umieść je w oczodołach. Z wałeczków z czarnej masy uformuj rzęsy i brwi. Za pomocą cienkiego pędzelka, zamoczonego delikatnie w wodzie, doklej je do formowanej główki. Uważaj, aby nie zalać figurki wodą, bo będzie się niepotrzebnie kleić.
Do uzyskania elementów twardszych lub jeżeli chcesz przyspieszyć efekt schnięcia – twardnienia, należy użyć tzw. CMC – kleju, który powoduje przyspieszenie tej reakcji.
Do formowania ust użyj skalpela. Rozetnij lekko masę na usta, rozchyl ją za pomocą „pazura” i ukształtuj górną wargę ust. Delikatnie posmaruj ją wodą i umieść pod nią, od tak zwanego podniebienia, wycięte wcześniej skalpelem kwadraciki imitujące zęby. Tak samo postąp z dolną wargą i ząbkami. Główka na tym etapie odpoczywa – zabierz się za dalsze formowanie figurki.
Nie wolno dopuścić do szybkiego suszenia figurki – spowoduje to popękanie masy.
Modelowanie sylwetki figurki dekoracyjnej - czyli jak uformować poszczególne elementy ciała i ubrania.
Mocowanie figurki do tortu
Do mocowania figurki na torcie lub atrapie potrzebujesz małego podestu, na którym będziesz montować kolejne elementy figurki. Prezentowana figurka będzie wykonana na wykałaczkach – zastosuj je wtedy, kiedy nie planujesz zgiętych nóg. W przypadku zgięcia w stawach, figurkę osadź na drucikach florystycznych.
Buty umocuj bezpośrednio na wykałaczkach, oplatając je wokół i formując krok po kroku.
Tułów
Tułów uformuj z wcześniej wyrobionej masy. Po nadaniu odpowiedniego kształtu, nałóż na wykałaczki łącząc go z nogami.
Sukienka
Laleczkę, na tym etapie jeszcze bez główki, możesz zacząć ubierać. W prezentowanej wersji jest to sukienka z falbankami. Aby wykonać taki element stroju – rozwałkuj cienko masę i wytnij prostokąt. Używając narzędzia zakończonego kulką, lekko rozwałkuj końcówkę falbanki, nadając jej falistą strukturę. Na uformowany tułów przyklej kilka warstw tak wykonanej falbany.
Pamiętaj, że praca z masą wymaga czasu! Tak nałożona falbanka powinna podeschnąć, aby masa stwardniała. Na tym etapie figurka powinna odpocząć kilka godzin.
Formowanie gorsetu, czyli kolejny etap ubierania figurki. Gorset dotnij do tułowia i uformuj ostatnią warstwę spódnicy. Dla dodatkowej dekoracji na środku przyklej pasek, a z tyłu kokardkę. Do mocowania możesz użyć wody lub kleju spożywczego (CMC).
Formowanie rąk
Z niewielkiej ilości masy uformuj ręce bezpośrednio na drucikach, a następnie zamocuj je do tułowia.
Mocowanie głowy
Posmaruj głowę od dołu klejem CMC. Przytnij wykałaczkę wystającą z tułowia na potrzebną wysokość tak, aby można było na niej osadzić głowę.
Nakładając na ramiona falbankę uzyskasz efekt krótkiego rękawka w sukience.
Włosy
Masę o odpowiednim kolorze rozwałkuj cienko, wytnij poprzeczne paski i ponakręcaj je na wykałaczkę. W ten sposób uzyskasz efekt loków. Każdy element (kosmyk włosów) naklejaj oddzielnie, formując dowolną długość, gęstość i kształt włosów.
Wykończenie
Na koniec kosmetyka – lekki rumieniec na twarzy figurki zrobisz barwnikiem w pudrze, używając miękkiego pędzelka.
Sprawdź również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży