Regionalne Inspiracje – Chleb Świątnicki
W ramach cyklu Regionalne Inspiracje tym razem zapraszamy do Pabianic, gdzie powstaje wyjątkowy Chleb Świątnicki. Jego receptura właściwie nie zmieniła się od prawie stu lat, a sam wypiek wciąż cieszy się ogromną popularnością. Ciekawostek o nim dowiedzieliśmy się od Wiesława Grabowskiego, właściciela piekarni przy ulicy Torowej 25, w której tworzony i sprzedawany jest właśnie Chleb Świątnicki.
Historia piekarni przy Torowej
Historia zakładu zaczyna się w 1994 roku, kiedy Pan Wiesław, w drodze przetargu, przejął piekarnię od zakładów spółdzielczych, w których również pracował. Opowiedział nam, jak było ciężko na początku pozyskać rynki zbytu, ale powoli dał sobie radę ze wszystkim i tak jest do dziś.
Pan Wiesław sam już nie pamięta, ile lat spędził w tym zakładzie. Bardzo często opowiada historie związane z samą pracą, czy z ludźmi, którzy pracowali lub nadal tam pracują. W trakcie rozmowy opowiedział o swoim życiu i tym, jak pracownicy się zmieniali, a Pan Wiesław nadal produkował i udoskonalał swoje wypieki.
Skąd pomysł na Chleb Świątnicki?
Nazwa powstała z historii właściciela – rodzina pana Wiesława pochodzi ze Świątnik. Odkąd sięga pamięcią, miejsce to zawsze kojarzyło mu się ze wspaniałymi wypiekami przygotowywanymi w rodzinnym domu. Chleb powstał na cześć właśnie tych wspomnień. Zarówno sposób jego wytwarzania, jak i sam smak miał na celu przypominać klientom dziecięce lata oraz pokazać, że w dzisiejszych czasach da się wytwarzać produkty w tradycyjny, sprawdzony sposób z najlepszych gatunkowo surowców. Celem także było nauczenie młodego pokolenia, iż chleb to coś więcej niż tylko produkt codziennego użytku, ale także wyjątkowy „kawałek” historii.
Jakie właściwości ma Chleb Świątnicki?
Wyróżnia się przede wszystkim specyficznym smakiem i kształtem. Produkt ten wytwarzany jest w tradycyjny sposób z naturalnych składników, które potwierdzają liczne certyfikaty. Sekretem niewątpliwie jest również włożenie serca i wiedzy Pana Wiesława w każdy wypieczony bochenek oraz używanie tylko wyselekcjonowanych składników do jego produkcji.
W trakcie rozmowy mieliśmy wyjątkową okazję obejrzeć i sfotografować drewniane formy, które niewątpliwe nadają charakterystyczny smak temu produktowi. Niestety Pan Wiesław nie zdradził nam, z jakiego drewna są wykonane. Sam ich kształt jest już naprawdę ciekawy. Wiemy także, że podczas pieczenia formy nadają bardzo dymny, mocny aromat drewna i oddają go każdemu bochenkowi.
Co daje rejestracja produktu i uzyskanie certyfikatu?
Produkt ten był wystawiany na różnych targach producentów żywności. Klienci bardzo docenili jego wyjątkową historię i jakość, dzięki czemu zdobył wiele nagród. Certyfikat, który uzyskał, wyróżnił Chleb Świątnicki na tle konkurencji. W każdym punkcie sprzedaży widnieje kopia takowego wpisu w celu potwierdzenia unikatowości produktu. Sam proces rejestracji jest dość skomplikowany, ponieważ trzeba udowodnić 25-letnią tradycję wytwarzania produktu w niezmienny sposób. Samo znalezienie się na liście jest już wielkim wyróżnieniem. Aktualnie w województwie łódzkim certyfikat ten uzyskały 153 produkty.
W cyklu Regionalne Inspiracje prezentujemy wiele produktów, które mogą zainspirować Cię do poszerzenia swojej oferty. Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, koniecznie zajrzyj tu po nowe pomysły na najciekawsze inspiracje cukiernicze i piekarnicze z Polski i świata.
Zobacz również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży