- Strona główna
- Baza wiedzy
- Artykuły i porady
- Regionalne inspiracje - szplitry i szpliterki z piekarni rodziny Bączkowiczów
Regionalne inspiracje - szplitry i szpliterki z piekarni rodziny Bączkowiczów
Piekarnia rzemieślnicza rodziny Bączkowiczów cieszy się uznaniem już od ponad 110 lat. Codziennie powstają w niej wyroby tradycyjne najwyższej jakości takie, jak ciasta drożdżowe i półfrancuskie, babki, pączki, ciastka deserowe, drobne ciasteczka czy torty. Jednak to właśnie szplitry i szpliterki stały się najbardziej rozpoznawalnym produktem piekarni.
Czym są szplitry i szpliterki?
Te tradycyjne wypieki powstają w pracowni od samego początku jej istnienia. Wytwarza się je na bazie ciasta półfrancuskiego i nadziewa masą serową lub z maku oraz marmoladą. Chociaż Szplitry nie zostały „wymyślone” w ich pracowni to zagościły w niej jako bardzo popularny produkt. Warto dodać, że od samego początku istnienia ani receptura, ani sposób wypieku nie uległy zmianie. Właśnie dzięki temu w 2013 roku szplitry otrzymały nagrodę „Perła” w ogólnopolskim konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. Ponadto, szplitry i szpliterki z Radzionkowa zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.
Ciekawa jest również sama nazwa, która pochodzi z języka niemieckiego. „Szplitry” to na przykład odłamki stłuczonego szkła. Same wypieki cechują się porwanym, nieregularnym wierzchem ciasta oraz porowatością - stąd właśnie pochodzi to skojarzenie.
Szplitry a szpliterki
Około 20 lat temu Pan Tadeusz Bączkowicz (obecny właściciel), wprowadził małe szpliterki na wagę - zachowując tym samym oryginalną recepturę, a jedynie zmieniając kształt na wersję „mini”.
W cyklu Regionalne inspiracje prezentujemy wiele produktów, które mogą zainspirować Cię do poszerzenia swojej oferty. Jeśli spodobał Ci się nasz wpis, koniecznie zajrzyj tu po nowe pomysły na inspiracje cukiernicze i piekarnicze z Polski i świata.
Sprawdź również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży