Torty deserowe i Urok czekolady
Nowe techniki, produkty, receptury… Praca, nauka, wymiana doświadczeń i mnóstwo bezcennej wiedzy, którą można natychmiast wykorzystać w praktyce. Do tego doskonała atmosfera, piękne miejsce i fantastyczna kuchnia. Tak w trzech zdaniach można opisać szkolenia dla cukierników organizowane przez Akademię Mistrza.
Cykl wiosennych warsztatów jest już na półmetku. W marcu, dziewięcioro cukierników uczestniczyło w zajęciach pt. „Torty deserowe”. Na kwietniowe szkolenia pt. „Urok czekolady” przyjechała aż jedenastoosobowa grupa. Nikt nie żałował… No chyba tylko tego, że po trzech dniach nauki, trzeba było wrócić do domu.
Warsztaty poprowadził Mistrz Świata w Cukiernictwie, Mieczysław Chojnowski. – Oba spotkania uważam za bardzo udane. Do Wolsztyna przyjechali fantastyczni ludzie, z ogromnym zapałem do nauki, odwagą, by próbować nowych rzeczy i pasją do cukiernictwa – ocenia Mistrz. – Zarówno podczas szkolenia z tortów, jak i z czekolady zrobiliśmy znacznie więcej niż było w planie. Szkolenia były szalenie intensywne, ale efekty rewelacyjne! Uważam, że wszyscy wykonaliśmy znakomitą pracę i z pełnym przekonaniem wręczałem uczestnikom dyplomy ukończenia szkolenia. Gdyby było na nich miejsce na oceny, wypisał bym same najlepsze – dodaje ze śmiechem Mieczysław Chojnowski.
Cukiernicy, którzy uczestniczyli w warsztatach „Torty deserowe” przygotowywali słodkie wypieki według pięciu receptur stworzonych przez mistrza Chojnowskiego. – Przygotowując się do szkolenia, bardzo długo testuję nowe przepisy. Chodzi o to, by ciasta były wyjątkowe, ale nie przesadnie wyszukane – wymagające bardzo drogich produktów czy niedostępnych w większości zakładów technologii. W końcu uczymy się tych tortów po to, by mogły trafić do oferty cukierni, być ich wizytówką, przyciągnąć nowych klientów i zaskoczyć stałych – wyjaśnia Mieczysław Chojnowski z Akademii Mistrza.
Zdaniem uczestników same receptury to ogromna korzyść ze szkolenia ale nie jedyna.
– Przepisy można znaleźć w różnych miejscach, ale tu mamy okazję wykonać je krok po kroku. Każdy element: od wyrobienia ciasta, po piękne zdobienia, robimy pod okiem mistrza. Uczymy się na błędach, dzięki czemu natychmiast możemy je eliminować – przekonują. – Dodatkowo pan Chojnowski pokazuje nam swoje sposoby na wykonywanie różnych czynności np. poszczególnych elementów dekoracyjnych, takie sztuczki mistrza, których nie da się poznać nigdzie indziej. Możemy też pracować na nowych produktach, których do tej pory nie używaliśmy czy stosować nowinki technologiczne. Niektóre z nich na pewno zaadaptujemy, bo to po prostu lepsze rozwiązania od tych, które stosowaliśmy dotychczas – tłumaczą i dodają, że wyjątkowe ciasta, które uczyli się robić podczas szkolenia, z pewnością trafią do ich cukierni.
Bardzo ważna jest też atmosfera zajęć – swobodna i pracowita zarazem. – To, że możemy pracować w grupie działa motywująco. Poza tym, od siebie nawzajem także mnóstwo się uczymy. Przyjeżdżamy z różnych części Polski, nie jesteśmy więc dla siebie konkurencją. Raczej wsparciem, źródłem wiedzy i inspiracji. Takie szkolenia to dla nas także czas wymiany doświadczeń – nie tylko rzemieślniczych – dodają uczestnicy.
Równie entuzjastycznie o szkoleniu wypowiadają się cukiernicy, którzy w kwietniu odkrywali urok czekolady. – Mnóstwo rzetelnej wiedzy, zaserwowanej prosto, szybko i przyjemnie. Wszyscy urobiliśmy się po łokcie i mieliśmy z tego mnóstwo frajdy i gigantyczną satysfakcję na koniec – oceniają uczestnicy warsztatów.
Ich zdaniem ogromna wiedza dotycząca czekolady, zarówno ciemnej, jak i białej oraz – nowinki w branży – czekolady rubinowej, bardzo przyda im się w rozwijaniu cukierniczej oferty. – Czekolada to produkt ponadczasowy, uwielbiany przez naszych klientów. Teraz będziemy mogli podawać im ją w jeszcze bardziej niesamowitej formie – dodają.
Za nami pierwsze dwa warsztaty tej wiosny. W maju i czerwcu kolejne grupy cukierników będą podnosić swoje kwalifikacje. Tym razem w tematyce: „Monoporcje – ciasta bankietowe” oraz „Florystyka kwiatowa”.
Zapisy na cykl wiosenny są już zakończone. Jednak nie wszystko jeszcze stracone…
– Zainteresowanie udziałem w szkoleniach jest tak duże, że zdecydowaliśmy się powtórzyć je jesienią. Szczegółowe informacje o terminach i dostępności miejsc będziemy publikować na naszej stronie internetowej, a także w mediach społecznościowych – mówi Jacek Zięba z ZT Kruszwica, organizator szkoleń cukierniczych Akademii Mistrza. – Zajęcia, tak samo jak w cyklu wiosennym, będą odbywały się w Wolsztynie. Uczestnicy mogą więc być spokojni, że nie tylko będą mieli zapewnione doskonałe warunki do pracy, ale także mogą liczyć na świetną kuchnię i piękne okolice do spacerowania po zakończeniu pracy – dodaje Zięba.
Zobacz również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży