- Strona główna
- Baza wiedzy
- Artykuły i porady
- Jak wykończyć mazurek wielkanocny, by przyciągnął wzrok klientów?
Wielkanocny mazurek – jak wykończyć ten klasyczny wypiek, by przyciągał uwagę?
Gama tradycyjnych wypieków, które pojawiają się na polskich wielkanocnych stołach jest bardzo szeroka. Jednym z ciast, które nierozerwalnie związane jest z nadchodzącymi świętami jest mazurek. Zapytaliśmy Mistrza Świata w Cukiernictwie, Mieczysława Chojnowskiego, jak go wykończyć, by był prawdziwym dziełem cukierniczej sztuki.
Czy jest jakaś zasada jak i czym udekorować mazurki, czy mamy tu dowolność?
Najważniejsza zasada jest taka, że mazurek powinien być dekoracyjny, kolorowy, wesoły. Powinien wyglądać jak świąteczny stroik. Wykończenie i ozdoby są więc kluczowe. Ważne jednak, by były przemyślane i starannie wykonane.
To przejdźmy do konkretów, czym wykańczamy mazurki?
To zależy. Tradycyjny mazurek powinien być trwały. Przygotowujemy go na kruchym cieście, przekładamy konfiturą lub marmoladą i wykańczamy lukrem lub kajmakiem. Taki wypiek wytrzyma wiele dni i nie wymaga przechowywania w lodówce.
Mazurki bardziej nowoczesne, dekoracyjne, są mniej trwałe i ze względu na to, że zawierają masy i kremy muszą być przechowywane w lodówce. Często robione są na ciastach biszkoptowo-tłuszczowych, przekładane nadzieniem owocowym i, jak już wspomniałem kremami, musami lub ganaszem. Takie ciasta możemy wykończyć czekoladą, obłożyć marcepanem czy masą cukrową, uzyskując wspaniały efekt dekoracyjny.
Czy o czymś powinniśmy pamiętać przy wykończeniu?
W przypadku mazurka tradycyjnego ważne jest, by nie przegrzać lukru. Jeśli temperatura będzie za wysoka, cukier się skrystalizuje i lukier straci na wartości. Nie będzie miał połysku, zszarzeje, stanie się po prostu mniej apetyczny.
Jeśli chodzi o wykańczanie mazurków dekoracyjnych, to przed obłożeniem ich marcepanem czy masą cukrową, musimy odpowiednio przygotować ciasto.
Co to znaczy?
To znaczy, że najpierw powinniśmy pokryć wypiek kremem lub polać ganaszem. Następnie schładzamy ciasto – schładzamy, ale nie mrozimy – i dopiero wtedy obkładamy. Jeśli stosujemy wykończenie z masy cukrowej, która świetnie przyjmuje kolor, możemy wykończyć je areografem, np. malując ciasto w tęczę, czy spryskując na zielono tworząc imitację trawy, na której ułożymy cukrowe lub liofilizowane kwiaty i ustawimy cukrowe czy marcepanowe kurczaczki lub zajączki.
Skoro już pojawił się wątek wielkanocnych dekorów, zapytam czy tu są jakieś zasady?
Poza tym, że powinny być jadalne, mamy pełną dowolność. Wszystko zależy od naszej fantazji. Oczywiście są pewne motywy, które najbardziej kojarzą nam się ze świętami. To wspomniane już zwierzątka, bazie, pisanki, kwiaty. Dekoracja może być płaska np. namalowana białą i ciemną czekoladą gałązka bazi, w końcu mazurek charakteryzuje się tym, że jest bardzo niskim ciastem. Ale możemy też zrobić ozdoby przestrzenne, jak choćby figurki z masy cukrowej czy marcepanu. Najważniejsze by było pięknie, wesoło, świątecznie i oczywiście estetycznie.
Zobacz również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży