- Strona główna
- Baza wiedzy
- Poradnik biznesowy
- Zrób kalendarz ważnych wydarzeń firmowych | Akademia Mistrza
Harmonogram ważnych wydarzeń – jak go zbudować?
Z artykułu “Komunikowanie sukcesów” dowiedziałeś się, że świętowanie ważnych wydarzeń jest niezwykle istotnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu każdej firmy. Pozwala to utrzymać zaangażowanie całego zespołu oraz odbudowuje entuzjazm do pracy. Codzienne zadania i zobowiązania mogą jednak utrudnić zapamiętanie takich dat, jak urodziny pracownika. Tworząc harmonogram ważnych wydarzeń z pewnością unikniesz niepotrzebnej wpadki.
Kto ma pamiętać o datach ważnych dla firmy?
Szef lub jeden z pracowników powinien kontrolować wszystkie zapisane daty tak, aby żadnego wydarzenia nie pominąć. Jeżeli wewnątrz firmy została ustalona składka na prezent urodzinowy, to osoba odpowiedzialna powinna dopilnować, żeby odpowiednio szybko zebrać pieniądze od pozostałych pracowników na zakup konkretnego prezentu. Jeśli jednak przyjęto, że to pracodawca wręcza upominek, to powinien sam o tym pamiętać – tu oczywiście przyda się przygotowany uprzednio harmonogram.
Jakie wydarzenia warto celebrować?
Dzień kobiet.
Urodziny/imieniny pracowników.
Narodziny dziecka.
Ślub.
Rocznice pracownicze.
Zatrudnienie nowego pracownika.
Rocznica funkcjonowania firmy.
Wigilia pracownicza.
Pomyślnie wdrożone zmiany.
Wprowadzenie nowego produktu.
Jaki prezent dla pracownika wybrać?
Najbezpieczniejszą formą prezentu jest karta rabatowa lub bon podarunkowy. Są miłym akcentem, które dają możliwość zrobienia wybranych zakupów i zaoszczędzenia pieniędzy. Ucieszy to nie tylko pracownika, ale również członków jego rodziny.
Lepiej jednak unikać bardzo spersonalizowanych kart podarunkowych bez znajomości pracownika i jego potrzeb. Bon zakupowy do sklepu dziecięcego może okazać się nietrafiony, natomiast obiad w restauracji, czy możliwość spróbowania wykwintnych deserów powinien przypaść do gustu szerszemu gronu. Podobnie jest z koszami upominkowymi. Można wypełnić go przeróżnymi smakołykami takimi, jak kawa, praliny, czekoladki czy dobre wino. W przypadku imprez okolicznościowych, np. ślubu pracownika, lepiej zrezygnować z wręczenia pieniędzy w kopercie. Warto podpytać, co można kupić, co przyda się młodej parze. Nic się nie stanie, jeśli złożysz gratulacje tylko w postaci kartki z życzeniami. Najważniejsze jest to, aby pamiętać.
Upominki to nie wszystko! Jak docenić pracownika?
Urodziny pracownika można uczcić w inny sposób. Propozycja wcześniejszego wyjścia z pracy tego dnia na pewno ucieszy. Czasami bardzo niewiele trzeba, aby poczuć się docenionym. Niewątpliwie pomocne będą rozmowy nieformalne, które dadzą dużo wiedzy na temat samych pracowników i ich potrzeb. Bardzo często to właśnie oni sami dają cenne wskazówki, co i w jaki sposób świętować.
Procedury pewnych zachowań, celebracji różnych wydarzeń wyznacza przede wszystkim tradycja firmy i wspólnie wypracowane założenia. Pomyśl o zbudowaniu kultury świętowania we własnej organizacji. Ciesz się z innymi z drobnych sukcesów firmy, ciesz się z powodzeń i ważnych wydarzeń z życia pracownika. Co zyskasz? Zintegrowany, doceniony zespół, przyjemną atmosferę i dużo siły do pracy.
Inne porady
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży