Jak skutecznie prowadzić sprzedaż lokalną blisko cukierni lub piekarni?
Jak zmienić w stałych klientów osoby, dla których wizyta w Twojej piekarni lub cukierni wiąże się z najmniejszym wysiłkiem? Jak zaistnieć w świadomości osób mieszkających lub pracujących w bliskiej okolicy? A przede wszystkim – dlaczego to takie ważne?
Na czym polega „sprzedaż wokół komina”?
Ten termin oznacza działania skupione w najbliższym otoczeniu sklepu lub punktu usługowego, a więc sprzedaż lokalną. Jak bardzo lokalną? W przypadku największych miast mówimy o odległości ok. 10 min. spacerem lub maksymalnie 2 przystanków. W przypadku mniejszych miejscowości warto wziąć pod uwagę odległości do kilku kilometrów od sklepu lub zakładu. Dlaczego dotarcie do osób w tym obszarze jest kluczowe?
1. Dostępność
Konsumenci kierują się zasadą dostępności i wygody. Najczęściej wybierają najłatwiejsze i wymagające najmniej wysiłku działania. Poprzez pokazanie im, że jesteś blisko nich, ułatwiasz podjęcie decyzji o zakupach właśnie w Twojej piekarni lub cukierni.
2. Lojalność
Duża baza stałych i lojalnych klientów to cel większości biznesów. Klient, dla którego stanowisz wygodny, bo bliski wybór, będzie bardziej skłonny, aby korzystać z Twoich usług częściej.
3. Lokalność
W dzisiejszych czasach trend wspierania i doceniania tego, co lokalne, jest bardzo wyraźny. Zaznaczając silnie Twoją obecność w lokalnej społeczności, stajesz się jej istotnym elementem, dzięki czemu znacząco poprawiasz postrzeganie Twojego biznesu w świadomości konsumenta.
Jak w takim razie zadbać o silną i pozytywnie odbieraną obecność w lokalnej społeczności? Poniżej przedstawiamy kilka obszarów, o które warto zadbać.
Najważniejsza jest reklama OOH
OOH, czyli akronim „out-of-home” (eng.), tłumaczony jest najczęściej jako reklama w przestrzeni publicznej. Poniżej omawiamy najskuteczniejsze formy reklamy OOH, które możesz zastosować do promocji swojego lokalu w okolicy. Z jakich rozwiązań warto skorzystać? Do wyboru masz wiele opcji różniących się formatem oraz kosztami.
1. Billboardy, plakaty, standy reklamowe – skuteczne formy reklamy piekarni i cukierni
Przykucie uwagi konsumenta to pierwszy krok na jego drodze do decyzji zakupowej. Stosowanie graficznych formatów reklamy w przestrzeni publicznej to świetna metoda przyciągnięcia klienta do Twoich drzwi.
Pamiętaj, że nie musisz od razu decydować się na wynajęcie ogromnego podświetlanego billboardu. Na początek warto zacząć od przygotowania i ustawienia przy wejściu do naszego punktu prostego „potykacza” z zapisem aktualnej oferty, promocji czy zabawnym hasłem zachęcającym do zakupu.
Jak przy większości działań promocyjnych, od dużego budżetu ważniejszy jest dobry i właściwie wyegzekwowany pomysł. Staraj się wpasować z reklamą i formatem jak najbardziej w lokalny klimat. Warto zwrócić uwagę na elementy takie, jak:
wiek Twoich klientów – szczególnie w kontekście języka, jakim posługuje się dana grupa;
preferencje zakupowe – stosuj promocje na najpopularniejsze w Twojej okolicy produkty;
majętność – dopasuj ofertę lub promocję do średniej wartości koszyka Twoich konsumentów.
Mając na uwadze te trzy elementy, lepiej dopasujesz reklamę piekarni albo cukierni do preferencji klientów i tym samym zwiększysz szanse na udaną sprzedaż.
2. Ulotki cukierni i piekarni – jak użyć ich właściwie?
Ulotki niepotrzebnie kojarzą się większości jako wciskane na siłę materiały, których konsument pozbywa się w najbliższym śmietniku. Właściwe ich wykorzystanie jest jednak dobrą metodą na podtrzymanie uwagi i świadomości o Twoim biznesie, a także poinformowania obecnych klientów o planowanych zmianach czy wzbogaceniu oferty. Kluczem jest tu droga dostarczenia.
Wypróbuj rozwiązania takie, jak:
dodawanie ulotek Twojej cukierni czy piekarni do zakupów obecnych klientów;
wręczanie materiałów tylko w lokalizacjach i godzinach skupiających klientów podróżujących do i z pracy.
Skuteczne są również działania prowadzone z innymi, komplementarnymi punktami usługowymi, takimi jak na przykład sklepy mięsne. Wspólne prowadzenie akcji ulotkowej i wzajemny kolportaż pomogą klientom szybko zaspokoić potrzeby zakupowe, co doprowadzi do poprawy postrzegania obu partnerów.
3. Gadżety reklamowe
Popularność gadżetów reklamowych spada w ostatnich latach. Jeszcze kilka lat temu możliwość wręczenia klientowi przedmiotu z logo firmy takiego jak: długopis, smycz, kubek, wątpliwej jakości scyzoryk była standardową praktyką. Obecnie gadżety mocno zmieniły oblicze. Aby były pomocą, a nie przeszkodą w dotarciu do świadomości konsumenta, muszą spełniać kilka kryteriów:
Po pierwsze, muszą być użyteczne. Przyjrzyj się uważnie swojej grupie docelowej, ustal, co ma wpływ na proces zakupu Waszego produktu, jaki przedmiot może się przydać? W branży cukierniczej i piekarskiej absolutnym strzałem w dziesiątkę będą choćby dobrej jakości płócienne torby z logo. Nie tylko są przydatne, ale ułatwiają też wygodny i ekologiczny transport – wypiek dotrze do domu konsumenta w dużo lepszej kondycji niż przechowywany w plastikowej jednorazówce. Możesz również zaproponować rozwiązanie w postaci torby dodatkowo usztywnionej, zapewniającej większe bezpieczeństwo delikatnym często produktom. Pamiętaj, aby torba posiadała potrzebne atesty do kontaktu z żywnością!
Po drugie – uwzględnij trendy i kierunki, w których podążają konsumenci. Podstawą będą tu gadżety ekologiczne, wielorazowe. Zadbanie o ten aspekt sprawi też, że Twój klient będzie korzystał z gadżetu dłużej, a tym samym z większym prawdopodobieństwem zapamięta markę. Jeśli w swojej piekarni lub cukierni serwujesz kawę, pomyśl o wielorazowych kubkach termicznych pozwalających ograniczyć zużycie papieru. Pamiętaj tu jednak o ograniczeniach dotyczących strefy czystej.
Po trzecie, gadżet musi być spójny z Twoim wizerunkiem oraz otoczeniem, w jakim działasz. Jako cukiernia z wieloletnią tradycją postaraj się zadbać o gadżety podkreślające ten aspekt. Używając przykładu torby: ciekawym rozwiązaniem będzie stylizowany nadruk nawiązujący do historii zakładu. Nowoczesna, podążająca za trendami piekarnia postawi natomiast na minimalistyczną torbę w modnym kolorze.
4. Sprzedaż lokalna to obecność w życiu miejscowych
Warto śledzić wydarzenia i atrakcje w Twojej okolicy. Małe stoisko zorganizowane z okazji festynu czy pikniku, letnia minicukiernia w parku dzielnicowym czy nawet zapewnienie skromnego poczęstunku na meczu okręgowej ligi piłkarskiej to tylko kilka z dróg, które warto sprawdzić. Jakkolwiek są to działania przede wszystkim związane z PR, nieprzekładające się od razu na większą sprzedaż, to ich wartość w świadomości lokalnej społeczności jest bardzo duża. Obecność Twojej marki przy takich okazjach, wsparcie udzielane miejscowym potrafi zbudować pozytywny wizerunek na lata.
Najlepszą reklamą Twojej piekarni lub cukierni jest… ona sama
Najważniejszą formą reklamy w przestrzeni publicznej jest sama piekarnia / cukiernia – jej wygląd, klimat, to, jak obsługujesz każdego klienta. Poniżej kilka obszarów, o które warto zadbać.
Wystrój lokalu a reklama piekarni i cukierni w social mediach
W artykule o skutecznym promowaniu biznesu pisaliśmy o tym jak ważna jest obecność w social mediach.
Dlaczego to tak istotne? Czas spędzany w social mediach zwiększa się z roku na rok, dotyczy to też coraz starszych grup odbiorców (już ok. 20 h miesięcznie!). Podczas planowania przestrzeni sklepowej warto zadbać o miejsce, w którym Twoi konsumenci będą mogli zrobić estetyczne zdjęcie, chwaląc się odwiedzinami na portalach społecznościowych. Produkty kategorii piekarskiej i cukierniczej są bardzo estetyczne, świetnie „oglądają się” w social mediach. Odpowiednio doświetlony stolik postawiony przy oknie, estetyczne miejsce na ladzie, czy, w sezonie cieplejszym, niewielki ogródek, mogą pomóc nie tylko w rozwinięciu działalności, ale też w zaznaczeniu Twojej obecności w internecie – dzięki całkowicie bezpłatnej reklamie tworzonej przez klientów.
Obsługa – żywa wizytówka Twojego biznesu
Często podkreślanym przez klientów elementem procesu zakupowego jest obsługa. Cukiernia czy piekarnia to miejsce, do którego klient przychodzi, aby sprawić sobie przyjemność, kupić pyszne, pachnące wypieki, które poprawią nastrój. Pamiętaj o budowaniu właściwej relacji również w rozmowie. Uśmiech, delikatny ton, krótkie zachęcenie do spróbowania nowych produktów mogą sprawić, że do piekarni czy cukierni klient zwyczajnie będzie chciał wrócić. Tym ważniejsze jest to w kontekście świadomości lokalnej, gdzie opinia o danym miejscu jest często czynnikiem decydującym.
Pamiętaj również, że każde miasto, miasteczko i dzielnica są inne – będąc częścią społeczności, na pewno łatwiej Ci zrozumieć jej specyfikę. Nie wszystkie zaproponowane rozwiązania są idealne w każdym przypadku, ale zawsze warto zadbać o klientów z najbliższego otoczenia!
Sprawdź również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży