- Strona główna
- Baza wiedzy
- Poradnik biznesowy
- VAT: zmiana stawek dla piekarni i cukierni | Akademia Mistrza
Zmiana stawek VAT od 1 kwietnia 2024 r. dla piekarni i cukierni
Stawka 5% VAT
Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o braku przedłużenia (po 31.03.2024 roku) okresowego obniżenia stawki VAT na tzw. "podstawowe produkty spożywcze". Co za tym idzie - od 1 kwietnia 2024 r., wszystkie produkty, które do 31 marca 2024 r. były objęte 0% stawką podatku VAT zostały opodatkowane stawką VAT wynoszącą 5%. Zmiana dotyczy wszystkich produktów, które możemy wyczytać w załączniku nr 10 do Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, z wyłączeniem klasyfikowanych usług związanych z wyżywieniem według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu PKWiU 56, tj.:
mięso i ryby oraz przetwory z nich,
mleko i produkty mleczarskie,
jaja,
miód naturalny,
orzechy,
warzywa i owoce oraz ich przetwory,
tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Jest to bardzo ważna (choć niezbyt pożądana) zmiana dla cukierników i piekarzy, w których zmiana stawki podatku VAT uderza najbardziej.
Co na to Minister Finansów?
Stwierdził, że obniżenie stawki VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 roku. Przypomniał również, iż zmiana została wprowadzona w związku z punktem inflacji za styczeń 2022 roku, który znajdował się wówczas na poziomie 9,2 proc. w skali roku.
Zaznaczył również, iż zgodnie z danymi zebranymi przez Główny Urząd Statystyczny - inflacja w styczniu 2024 r. obniżyła się do 3,9 proc. w skali roku, co z kolei stanowiło najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 r. – jak wspomina Minister Finansów.
Oszacował również, iż w najbliższych miesiącach zarówno inflacja w ujęciu rocznym jak i tempo wzrostu cen żywności w ujęciu rocznym utrzymają się w tendencji spadkowej – czym podpiera decyzję o zmianę stawki podatku VAT do 5%.
Konsekwencje zmian stawki podatku VAT dla sprzedawców – kasy fiskalne
Zmiana stawek VAT niesie za sobą bardzo wyraźne konsekwencje dla przedsiębiorców - oznacza przede wszystkim konieczność ponownego przeprogramowania kas fiskalnych. W opinii ekspertów zmiana wpływa również bezpośrednio na rozliczenia podatkowe, przedsiębiorcy będą odprowadzać i wykazywać w deklaracjach podatek według zmienionych stawek.
Co się stanie jeśli nie przyjmę zmiany?
Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, iż brak zastosowania się do podwyższonych stawek podatku VAT naraża przedsiębiorcę na poważne sankcje podatkowe. Jeśli więc np. dana piekarnia bądź cukiernia deklaruje sprzedaż towarów według niższej stawki - najprawdopodobniej w praktyce będzie to oznaczało rabat o wartości VAT wkalkulowany w cenę brutto.
Adriana Głuchowska
Sprawdź również
Zapisz się do newslettera
Dołącz do najlepiej poinformowanych w branży