Regionalne Inspiracje - Ikérová (koňaková) špička, czyli czeski deser z alkoholem
Czas na kolejną kulinarną przygodę! Tym razem zabieramy Cię do naszych sąsiadów, gdzie oprócz knedlików, popularnym deserem od wielu dekad jest ikérová lub jak kto woli koňaková špička, czyli likierowy lub koniakowy szpic. Mowa oczywiście o czeskich smakołykach. Tym samym przedstawiamy kolejną dawkę wiedzy i ciekawostek w ramach naszego cyklu – regionalne inspiracje.
Choć produkcja tego deseru rozpoczęła się na początku lat 60, to zdążył on już na stałe zakorzenić się w tradycji cukierniczej. Prawdziwy przełom nastąpił w latach 70. i 80. XX wieku. Likierowe i koniakowe szpice stały się prawdziwym hitem, a cukiernicy nie nadążali z ich produkcją, która liczyła tysiące sztuk.
Kluczową częścią tych czeskich słodkości jest nadzienie. Ikérová / koňaková špička zawiera likier lub koniak jajeczny, który można kupić w sklepie albo przygotować samodzielnie. Oprócz alkoholu jajecznego do nadzienia potrzebna jest laska wanilii, która nada mu wyjątkowy aromat.
Poznaj dokładny przepis na tradycyjne czeskie szpice i przekonaj się, jak niewiele potrzeba, by urozmaicić swoją ofertę cukierniczą o oryginalne desery, które zaskoczą Twoich klientów ciekawą kompozycją smaków lub przywołają wspomnienia, rozpieszczając ich kubki smakowe.
Receptura
Przepis na biszkopt:
- mąka pszenna 90 g
- drobny cukier 50 g
- jaja 4 szt.
- budyń waniliowy w proszku 10 g
- woda 30 g
- do dekoracji: gorzka czekolada (do oblewania)
Przepis na krem z ciemnej czekolady:
- drobny cukier kryształ70 g
- mąka sojowa (gładka pełnotłusta)45 g
- czekolada 70%270 g
- masło270 g
- ciemne kakao45 g
- woda180 g
- sól morska3 g
Przepis na nadzienie koniakowe:
- koniak jajeczny300 ml
- laska wanilii1 szt.
- Połącz ajerkoniak ze startą wanilią i dobrze wymieszaj
Przepis na glazurę:
- gorzka czekolada250 g
- masło kakaowe20 g
- połącz ze sobą oba składniki
Wykończenie:
- pokruszone ziarna kakaowe 10 g
Technika wykonania
Jak przygotować biszkopt?
Oddziel białka od żółtek. W jednej misce ubij białka na sztywną pianę, dodając do nich stopniowo cukier. Ubijaj do całkowitego rozpuszczenia cukru.
W drugiej misce wymieszaj żółtka z wodą, budyniem i około ⅓ mąki, używając rózgi.
Dodaj do masy resztę mąki oraz ubite na sztywno białka z cukrem i delikatnie wymieszaj. Mieszaj szybko, ale ostrożnie, uważając, żeby masa się nie rozdzieliła.
Napełnij masą worek cukierniczy z okrągłą końcówką i szprycuj biszkopty o średnicy około 3,5 cm na pergaminie.
Piecz powoli w 180°C na złoty kolor.
Pozostaw do całkowitego ostygnięcia, a następnie posmaruj powierzchnię ciepłą ciemną czekoladą.
Jak przygotować krem z ciemnej czekolady?
W garnku zagotuj wodę, kakao, sól, mąkę sojową, cukier, cały czas mieszając. Zdejmij z gorącej płyty, wsyp czekoladę i mieszaj, aż się rozpuści.
Schłodź w lodówce pod przykryciem. Po schłodzeniu ubij ze zmiękczonym masłem na puszystą konsystencję śmietanki. Napełnij masą worek cukierniczy ze specjalną rurką przeznaczoną właśnie do tego rodzaju ciasta - końcówka, która po wyszprycowaniu kremu zostawi w środku dziurkę.
Na biszkopty oblane czekoladą szprycuj krem, a następnie odstaw do lodówki do stężenia.
Wykończenie
Dobrze schłodzone korpusy napełnij ostrożnie nadzieniem likierowym. Za pomocą worka cukierniczego zamknij otwór pozostałym kremem. Dobrze schłodź.
Bardzo dobrze schłodzone ciastko mocz w ciepłej czekoladzie i lekko posypuj pokruszonymi ziarnami kakaowca.
Obserwuj naszą stronę i wyczekuj kolejnych przepisów z cyklu Regionalne Inspiracje, które mogą idealnie dopełnić Twoją cukierniczą i piekarniczą ofertę!