Regionalne inspiracje - Kujawiok, czyli wielkanocna baba drożdżowa
Zapraszamy Cię na kolejną odsłonę Regionalnych Inspiracji. Tym razem pozostaniemy w Polsce, ale to wcale nie oznacza, że nie zaskoczymy Cię wyjątkową recepturą. Babę drożdżową zna niemal każdy, jednak mają one różne formy. Dlatego tym razem chcemy Cię zainspirować tradycyjnym Kujawiokiem najczęściej goszczącym podczas świąt wielkanocnych na terenie Kujaw.
Jak to w przypadku tradycyjnych wypieków bywa, każda cukiernia i każda domowa gospodyni ma swoje sekretne sposoby na przygotowywanie Kujawioka. Są tacy, którzy urozmaicają recepturę rodzynkami, inni skórką pomarańczową. Pomimo tylu różnic wszystkich miłośników Kujowiaka łączy jedno – bez klasycznej baby drożdżowej Wielkanoc nie może się odbyć!
Nie trzeba jechać daleko, by móc zainspirować się nieznaną nam tradycją. Prawdziwe perełki wśród wypieków kryją się często tuż pod naszym nosem. Dlatego mamy nadzieję, że nasza wyprawa na Kujawy pozwoli Ci uświadomić sobie niezwykły potencjał, który w nich tkwi. W końcu tradycja ma niezwykły smak i warto inspirować się nią na co dzień.
Poznaj naszą recepturę!
Receptura
Ciasto:
- cukier120 g
- sólszczypta
- rodzynki150 g
- aromat waniliowy
- drożdże100 g
- mąka pszenna [ziarno z własnego gospodarstwa, zmielone w młynie w Krzywosądzy] 1000 g
- masło [ręcznie zrobione z mleka krowiego] 100 g
- mleko podgrzane, surowe 500 ml
- jajka kurze 1 szt.
- żółtka8 szt.
Wykończenie:
- cukier puder
- przegotowana, ostudzona woda
Technika wykonania
Przygotuj rozczyn drożdżowy: drożdże rozrób z 1 łyżką cukru, ½ łyżki mąki oraz 1 łyżką surowego, podgrzanego mleka.
Wymieszaj i pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia.
Podczas wyrastania rozczynu utrzyj 7-8 żółtek oraz całe jajko ze szczyptą soli, pozostałą częścią cukru (ok. ½ szklanki – bez 1 łyżki) i aromatem.
Do utartej masy z jaj dodaj resztę mąki przesianej przez sito (1 kg bez 1/2 łyżki) oraz resztę mleka (½ l bez 1 łyżki). Na końcu dodaj wyrośnięty rozczyn drożdżowy – powinien podwoić swoją objętość.
Wszystko przemieszaj drewnianą łopatką i zostaw w makutrze do wyrośnięcia. Przykryj ciasto ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu.
Roztop na wolnym ogniu masło oraz rodzynki, dodaj do ciasta – powinno podwoić swoją objętość. Ponownie przemieszaj drewnianą łopatką i przełóż do wysmarowanej tłuszczem tradycyjnej formy na babę z kominem.
Wypełnij ją do połowy wysokości. Ponownie odstaw do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
Wykończenie
Wyrośnięte ciasto piecz w temp. 180º C ok. 45 minut.
Po upieczeniu odwróć formę z babą do góry dnem i wykończ cukrem pudrem lub pokryj pomadą.
W cyklu Regionalne Inspiracje wciąż mamy wiele receptur, które mogą dodać wyjątkowego smaku do Twojej oferty. Jeśli spodobał Ci się przepis na Kujowiaka, koniecznie zajrzyj tu wkrótce – po nowe pomysły na fantastyczne wypieki.