Regionalne inspiracje - Méteres kalács
Tym razem wybraliśmy się z wizytą na Węgry, ale to nie koniec, a dopiero początek naszych kulinarnych przygód. Jesteś gotów na kolejny regionalny smak? Choć państwo to kojarzone jest raczej z daniami wytrawnymi, to i w wypiekach ma się czym pochwalić. Dlatego już teraz daj się zainspirować słodkim pomysłem z węgierskim charakterem.
Poznaj méteres kalács, czyli inaczej: metrowe ciasto, które nie tylko jest łatwe w wykonaniu, ale również przyciągnie uwagę klientów swoim wyglądem. Najczęściej zdobi świąteczne stoły – głównie te wielkanocne. Przez to, że tak mocno zakorzeniło się w węgierskiej kulturze, jest jednym z tych wypieków, które kojarzy się ze smakami dzieciństwa, a najlepiej wykonują go kochane babcie.
Regionalne Inspiracje to cykl idealny dla tych, którzy nie boją się poszukiwać nowych pomysłów na wyjątkowe wypieki. Jak wiadomo, największe bogactwo smaków tkwi właśnie w tradycyjnych kuchniach regionalnych, dlatego chcemy zabrać Cię w podróż, która nie ma granic i pozwoli Ci lepiej poznać lokalne receptury z różnych zakątków świata. Jeżeli i Ty chcesz wzbogacić swoją ofertę o mniej znane przepisy, które urozmaicą ją oryginalnymi smakami, koniecznie śledź dalsze odcinki Regionalny Inspiracje.
Receptura
Na ciasto:
- jaja8 szt.
- cukier puder 500 g
- woda200 ml
- olej200 ml
- mąka500 g
- Proszek do pieczeniaok. 18 g
- Niesłodzone kakao w proszku 2 łyżeczki
składniki na 2 formy typu comber 30 cm
Do natłuszczenia formy:
- olej1 łyżki
- mąka2 łyżki
Krem:
- budyń w proszku o smaku ponczu lub wanili2 łyżeczki
- mleko800 ml
- cukier5 łyżeczek
- masło 300 g
- cukier puder300 g
- rum3 łyżki
Wykończenie:
- gorzka czekoladaokoło 300 g
- olej2 łyżki
Technika wykonania
Jak wykonać méteres kalács?
Ciasto
Oddziel żółtka od białek. Żółtka utrzyj z połową cukru pudru. Białka ubij z drugą połową cukru pudru na sztywną pianę. Do kociołka dodaj olej, wodę, utarte żółtka. Następnie dodaj do masy mąkę i proszek do pieczenia. Na koniec dodaj ubite białka i delikatnie zamieszaj.
Podziel masę na dwie części. Do jednej porcji dodaj kakao w proszku.
Dwie formy wysmaruj olejem i wysyp mąką. Wlej masę (w jednej formie masę jasną, w drugiej ciemną).
Piecz około 40 minut w 180 °C.
Wyjmij z pieca, pozostaw do odparowania. Następnie ostrym nożem odetnij wystającą ponad formę część.
Krem
By przygotować krem, do garnka z mlekiem dodaj budyń w proszku i cukier, a następnie ostudź do temperatury pokojowej. Ubij masło z cukrem pudrem za pomocą robota, a następnie wymieszaj je z wystudzonym budyniem. Na koniec dopraw rumem.
Schłodzone ciasta biszkoptowe pokrój w plastry grubości palca. Następnie wyłóż formy folią, aby łatwiej było je z nich wyjąć.
Składanie
Worek cukierniczy napełnij kremem budyniowym. Obficie pokryj nim biały kawałek biszkoptu i zacznij układać w formie. Następnie krem budyniowy nałóż na kakaowy biszkopt i przyklej go (niepokrytą stroną) do białego ciasta w formie. Ponownie nałóż krem na biały biszkopt i przyklej go do pozostałych części. Czynność powtarzaj, dopóki całkowicie nie wyrównasz formy z kawałkami ciasta. Całość przykryj folią i odstaw na noc do schłodzenia.
Następnego dnia wyjmij ciasto z formy i obróć. Czekoladę rozpuść nad parą wodną, wymieszaj z olejem i wylej na ciasto. Poczekaj, aż czekolada zgęstnieje, a następnie pokrój ciasto ukośnie – w ten sposób uzyskasz porcje składające się z naprzemiennych pasków (jasny biszkopt – krem – ciemny biszkopt – krem – jasny biszkopt itd.).
Czas przygotowania: 90 minut. Czas pieczenia: 40 minut. Odpoczynek: minimum 12 godzin.