Regionalne inspiracje: przepis na Mrowisko
Mamy dla Ciebie kolejną inspirację z cyklu przepisów regionalnych, tym razem pochodzącą z Polski! A dokładnie z Podlasia, lecz nie musisz być z tych terenów, by go kojarzyć. Deser ten stał się bowiem znany już w wielu zakątkach kraju. To smakołyk w sam raz na karnawał i tłusty czwartek.
Mowa oczywiście o mrowisku! Podlaski specjał z uwagi na swój specyficzny kształt nazywany jest również choineczką lub kopcem. Mieszkańcy Sejneńszczyzny zostają jednak przy mrowisku, ponieważ ma ono specyficzną posypkę z ziarenek maku, które wyglądem przypominają mrówki.
Kluczowym elementem tego deseru są faworki smażone w głębokim tłuszczu. Nie może również zabraknąć miodu, orzechów, rodzynek i wspomnianych wyżej ziarenek maku.
Sprawdź nasz przepis i spróbuj go odtworzyć!
Receptura
Faworki:
- mąka pszenna2400 g
- żółtka1300 g
- margaryna Maestra Cukiernicza MB 80% zobacz200 g
- gęsta śmietana 18%750 g
- cukier puder200 g
- spirytus3 łyżki
- sól4 szczypty
Do dekoracji:
- miód akacjowy
- rodzynki
- mak niebieski
- drobno posiekane orzechy włoskie
Do smażenia:
Technika wykonania
Do maszyny z mieszadłem ślimakowym wsyp przesianą mąkę i cukier puder, dodaj żółtka, sól, spirytus, śmietanę (śmietaną reguluj gęstość ciasta), miękką margarynę. Ciasto dobrze wyrób na jednolitą masę, wyrabiaj tak długo, aż masa będzie miękka i elastyczna (mieszaj do momentu pojawienia się w cieście pęcherzyków powietrza). Ciasto przykryj i dobrze schłodź.
Z ciasta rozwałkuj jak najcieniej się da (od tego zależy delikatność i kruchość faworków) prostokąt i za pomocą radełka wycinaj romby o wymiarach mniej więcej 3/8 cm. W każdym rombie zrób na środku nacięcie. Każdy faworek przełóż przez otwór w środku.
Smaż na rozgrzanej fryturze temp. około 175-180°C na złoty kolor. Po usmażeniu odsącz na papierowym ręczniczku.
Faworki układaj delikatnie jeden na drugi tworząc tzw. kopiec przypominający mrowisko. Polewaj prawdziwym miodem, posypuj makiem, rodzynkami i orzechami.